Krypta Morsztynów położona pod XVII wieczną kaplicą grobową Barbary i Władysława Morstinów w kościele p.w św. Klemensa w Wieliczce. Obecnie odrestaurowana i zamieniona na skarbiec sztuki sakralnej, gdzie prezentowane są najcenniejsze eksponaty z kościelnego skarbca, praktycznie dotąd nie eksponowane. Warto się udać do kościoła i obejrzeć tą ekspozycję.
Zobacz zdjęcia
Co obecnie znajduje się na wystawie:
1. W centralnym miejscu umiejscowiona jest gotycka monstrancja z 1490 roku ufundowana przez kanonika kapituły krakowskiej Jana Borzymowskiego herbu Belina, ówczesnego administratora Żup Solnych (1490-1496). Uważana za jedną z najstarszych, najlżejszych i najpiękniejszych monstrancji gotyckich. Urzeka niesamowitym wykonawstwem i szczegółowością detali.
2. Gablota z kielichami, ampułkami i pateną.
- w tyle po lewej kielich winogronowy z początku XVI w. przypisywany złotnikowi krakowskiemu Marcinowi Marcińcowi,
- w tyle po prawej kielich Bractwa Kopaczy z początku XVI w. z wygrawerowanym na stopie herbem Bractwa Kopaczy,
- z przodu po bokach dwie pary gotyckich ampułek z XV w. - bardzo rzadko spotykane, lewa para ma wygrawerowany herb Wieniawa,
- pośrodku patena z ok. XVI w.
3. Gablota zawierająca dwa pacyfikały w formie krzyża z około XV w.
4. Gablota zawierająca późnogotyckie kielichy datowane XV i początek XVI wieku.
5. Po lewej stronie w dole fragment odsłoniętego przejścia oraz na przezroczystej płycie wyeksponowane szczątki ubioru trumiennego oraz pozostałości dekoracji kamiennych wydobyte z grobowca rodziny Morstinów podczas badań w latach 90-tych XX w.